Lubelscy Radcowie

ul. Chopina 18/5
20-026 Lublin
tel: 606-209-846
tel: 81 524-11-98




Nasza oferta




Oferta/ Nasze usługi

Zastępstwo procesowe

Zastępstwo procesowe to występowanie w miejsce i w mieniu strony procesu cywilnego. Radcowie prawni mogą wstępować w charakterze pełnomocników przed wszystkimi Sądami i instytucjami, we wszystkich sprawach z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego, reprezentować poszkodowanego w postępowaniu karnym oraz występować jako obrońca i pełnomocnik w sprawach o wykroczenia. Przymus radcowsko - adwokacki tj. obligatoryjne zastępstwo przez profesjonalnych pełnomocników obowiązuje przede wszystkim w postępowaniu przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sadem Administracyjnym.

Ustanowienie pełnomocnika procesowego może nastąpić na każdym etapie postępowania, przy czym usługi w tym zakresie obejmują nie tylko reprezentowanie stron na rozprawie czy posiedzeniu, ale również przygotowywanie pism procesowych, pozwów, wniosków w postępowaniu nieprocesowym oraz wszelkich środków zaskarżenia, jak również bieżące doradztwo w trakcie całego postępowania.

W procesie cywilnym obowiązuje zasada zwrotu uzasadnionych kosztów postępowania stronie wygrywającej proces, w tym między innymi kosztów zastępstwa procesowego przez radcę prawnego. W sytuacjach, gdy strona postępowania nie jest w stanie sama pokryć kosztów postępowania i ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika może również wystąpić do sądu o przyznanie pomocy prawnej z urzędu. Sąd uwzględnia wniosek, jeżeli udział radcy prawnego w danej sprawie uzna za potrzebny.


Prowadzenie działalności gospodarczej

Oferujemy Państwu pomoc prawną związaną z różnorodnymi aspektami prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jeżeli dopiero rozważają Państwo założenie działalności lub też są na etapie realizacji decyzji o rozpoczęciu własnej działalności, nasza pomoc obejmować będzie w pierwszym rzędzie doradztwo przy wyborze odpowiedniej formy prawnej oraz przeprowadzenie przez formalności związane z rejestracją firmy. W wielu przypadkach, ze względu na przedmiot podejmowanej działalności, celowa jest analiza wszelkich ograniczeń, wymogów i regulacji prawnych związanym z zakresem i branżą planowanej działalności. Szczegółowe regulacje o charakterze administracyjnoprawnym odnoszą się między innymi do następujących grup zawodowych i rodzajów działalności:
- osób wykonujących tzw. wolne zawody (aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, brokera ubezpieczeniowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, pielęgniarki, położnej i in.)
- Prowadzenie szkół, przedszkoli i innych placówek w ramach systemu oświaty;
- Obrót napojami alkoholowymi, ich promocja i reklama;
- Organizacja imprez masowych;
- Ochrona osób i mienia;
- Przewóz, usługi transportowe i spedycyjne;
- Działalność z zakresu kultury fizycznej i sportu;
- Promocja i reklama;
- Znakowanie artykułów spożywczych i innych wyrobów;
- Obrót środkami spożywczymi i prowadzenie zakładów żywieniowych;
- Obrót materiałem siewnym;
- Obrót paszami i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Jeżeli masz wątpliwości co do wymogów, jakie mogą dotyczyć twojej działalności, potrzebujesz porady czy pomocy w tym zakresie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

W przypadku osób, które już prowadzą działalność gospodarczą nie sposób jest opisać wszystkich sytuacji, w których może pojawić się potrzeba zasięgnięcia profesjonalnej konsultacji. Oferujemy w tym zakresie zarówno stałą obsługę prawną jak i bieżące porady czy zlecenia uzależnione od Państwa potrzeb, rozliczane stawką godzinową lub ryczałtową.


Spółki/Stowarzyszenia /Fundacje

świadczymy kompleksowe usługi w zakresie zakładania i rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) spółek handlowych, stowarzyszeń i fundacji, obsługi organów tych podmiotów, przygotowywania wniosków do KRS i reprezentowania w postępowaniu o dokonanie zmian w rejestrach.

Zespół radców prawnych, z których każdy posiada doświadczenie w stałej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych i instytucji, dodatkowo specjalizujących się w wybranym zakresie spraw, zapewnia kompleksowość stałej obsługi prawnej we wszystkich aspektach prowadzonej działalności. Tym podmiotom, którym stała obsługa nie jest potrzebna, oferujemy możliwość korzystania z bieżących porad naszych radców w zależności od aktualnych potrzeb, w oparciu o elastyczny system rozliczeń. Nasza pomoc może się również ograniczać do sporządzenia bazy wzorów umów i innych dokumentów pomocnych w prowadzeniu działalności, które będą następnie wykorzystywane we własnym zakresie.

Jeżeli macie Państwo własną wizję obsługi prawnej, poszukujecie nietypowych usług lub nowatorskich rozwiązań, prosimy o kontakt, gdyż w każdej sytuacji będziemy starali się dopasować naszą ofertę do Państwa oczekiwań.


Zatrudnienie/Mobbing/Dyskryminacja

Umowa o pracę to wciąż najczęstsza podstawa świadczenia pracy i rodząca najwięcej sporów sądowych, zwłaszcza w sytuacji, gdy jedna ze stron decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę. Pracownicy mogą występować przeciwko pracodawcom z bardzo różnorodnymi roszczeniami, takimi jak:
- o ustalenie istnienia stosunku pracy w przypadku gdy strony zawarły umowę cywilnoprawną spełniającą cechy charakterystyczne dla stosunku pracy;
- o ustalenie zawarcia umowy o pracę na czas określony w przypadku długoterminowych umów na czas określony;
- o odszkodowanie lub przywrócenia do pracy w przypadku naruszenia przepisów o wypowiadaniu/rozwiązywaniu umów o pracę;
- o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
- o wynagrodzenie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy;
- o zapłatę przyznanej premii, renty, odprawy i innych świadczeń przysługujących pracownikowi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pracy.


Zupełnie oddzielną grupę zagadnień stanowią sprawy związane ze stosunkowo nowymi dla naszego prawa pracy pojęciami mobbingu i dyskryminacji. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi i dyskryminacji w zatrudnieniu, a naruszenie tego obowiązku, rodzi po stronie pracownika roszczenia odszkodowawcze za doznaną w związku z tym szkodę.

Pracownik występując z powództwem przeciwko pracodawcy jest zwolniony z obowiązku ponoszenia opłaty od pozwu, jeżeli jego roszczenia nie przekraczają kwoty 50.000 złotych. Jeżeli masz wątpliwości co do tego czy twój pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków czy przysługują Ci roszczenia do Pracodawcy i jak możesz ich dochodzić, zapraszamy na spotkanie z jednym z naszych radców prawnych, który wyjaśni znaczenie obowiązujących przepisów prawa i oceni zasadność ewentualnych roszczeń.


Nieruchomości/ najem i dzierżawa lokali

Instrumenty rynku nieruchomości, zwłaszcza w zakresie umów deweloperskich, sprzedaży, najmu czy dzierżawy nieruchomości, jeżeli nie zna się mechanizmów ich działania mogą nieść ze sobą różnorodne problemy dla każdej ze stron umowy. Podejmując decyzję o zawarciu umowy trzeba mieć pewność, że dobrze zabezpiecza ona Państwa interesy i pozwoli na uniknięcie wielu "umownych pułapek". Dlatego też należy już na etapie negocjowania umów skorzystać z kompleksowej obsługi prawnej, aby móc zadecydować i znać skutki prawne:
- wynikające z obciążeń ujawnionych w księdze wieczystej,
- zawarcia umowy najmu czy dzierżawy w aspekcie przesłanek i mozliwości jej wypowiedzenia,
- zawarcia umowy pomiędzy osobą prawną a osobą fizyczną.

Ponadto muszą Państwo wiedzieć:
- jakie postanowienia powinna zawierać umowa dotycząca nieruchomości i jak można ją zabezpieczyć,
- jak uregulować kwestię rozliczania nakładów na lokal i czy zawsze trzeba przywracać stan poprzedni po ustaniu stosunku najmu/dzierżawy,
- kiedy umowa przekształca się w umowę zawartą na czas nieoznaczony, a kiedy można podnosić zarzut bezumownego korzystania z lokalu/nieruchomości,
- jakie są prawne możliwości podwyższania czynszu w lokalach mieszkalnych oraz w jaki sposób waloryzować czynsz,
- czy zastrzeganie kar umownych zawsze jest skutecznym zabezpieczeniem i jakie właściwe zabezpieczenia można przewidzieć w umowach,
- w jakiej formie zawrzeć umowę, aby najlepiej zabezpieczyć własne interesy,
- jak postępować z nierzetelnym najemcą/dzierżawcą.

Nasze doświadczenie w przygotowywaniu projektów umów i negocjowaniu warunków umów, a także weryfikowaniu postanowień aktów notarialnych i dokumentów w aspekcie formalnoprawnym, pozwoli uzyskać Państwu gwarancję skutecznie zawartej umowy, należycie zabezpieczającej Państwa interesy.

Problematyka nieruchomości wiąże się ponadto z szeregiem zagadnień o charakterze zarówno cywilno jak i administracyjnoprawnym, które mogą nieść ze sobą daleko idące skutki finansowe. Oferujemy Państwu pomoc prawną między innymi w następujących sprawach:
- dotyczących skutków uchwalenia planu miejscowego lub jego zmiany, zarówno w zakresie dochodzenia ew. odszkodowania z tytułu spadku wartości nieruchomości, jak i nałożenia tzw. opłaty planistycznej (w związku ze wzrostem wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia/zmiany planu miejscowego),
- dotyczących nieruchomości wywłaszczonych na rzecz Skarbu Państwa, w zakresie dochodzenia odszkodowania lub zwrotu wywłaszczonej nieruchomości;
- dotyczących podatków od nieruchomości,
- dotyczących uregulowania stanu prawnego nieruchomości, założenia księgi wieczystej,
- dotyczących rozgraniczenia, połączenia lub podziału nieruchomości, w tym zniesienia współwłasności,
- dotyczących zarządu nieruchomością i określenia sposobu korzystania z nieruchomości wspólnych;
- ustanowienia i zniesienia służebności.


Proces inwestycyjno budowlany/ umowy deweloperskie

Prężnie rozwijający się rynek nieruchomości bardzo często wymaga natychmiastowych reakcji, a co za tym idzie szybkiego podejmowania decyzji o zakupie działki budowlanej, mieszkania czy domu. Dopiero później okazuje się, jak wielkie ryzyko niesie za sobą podejmowanie decyzji bez konsultacji prawnej. Deweloperzy z reguły dysponują wzorami umów, które klienci podpisują w zwykłej formie pisemnej, bez wprowadzenia należytej gwarancji ochrony swoich praw, co najmniej w zakresie odstąpienia od umowy, prawa żądania obniżenia ceny, wstrzymania transz zapłaty ceny. Często również zawierane są umowy bez wcześniejszego sprawdzenia tytułu prawnego dewelopera do nieruchomości gruntowej, na której ma powstać lub powstaje budynek mieszkalny, prawidłowości i kompletności dokumentacji budowlanej. Najczęściej dopiero później okazuje się, że budynek nie jest oddany do użytku, deweloper żąda zapłaty kolejnej transzy ceny, a umowa nie zapewnia skutecznych środków Państwa ochrony. Z tych też powodów warto już na etapie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości skorzystać z kompleksowej obsługi prawnej transakcji, aby wiedzieć, w szczególności:
- jaką umowę zawrzeć z architektem, a jaką z wykonawcą,
- jak negocjować umowę deweloperską i w jakiej formie ją zawierać
- na jakie postanowienia w umowach budowlanych zwracać uwagę i jaka jest możliwość skutecznego zabezpieczenia należytej realizacji takiej umowy,
- w jaki sposób zagwarantować sobie zwrot wpłaconych transz ceny w przypadku ogłoszenia upadłości wykonawcy, dewelopera, generalnego realizatora robót budowlanych,
- jaka jest różnica pomiędzy nabywaniem prawa własności nieruchomości a nabywaniem prawa użytkowania wieczystego, lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w gruncie, który stanowi własność, a takim, który jest w użytkowaniu wieczystym,
- jak odstąpić od umowy z architektem, wykonawcą, deweloperem i żądać zwrotu wpłaconych transz ceny/wynagrodzenia,
- w jaki sposób obliczać i dochodzić zapłaty kar umownych;

Oferowane przez nas usługi obejmują pomoc prawną na każdym etapie procesu inwestycyjno-budowlanego, a także w przypadku zaistnienia konieczności skierowania sprawy na drogę sądową.


Spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe

Nasza wiedza w zakresie praktyk stosowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe pozwala na podjęcie skutecznych środków mających na celu ochronę Państwa praw i dochodzenia roszczeń jako członków spółdzielni i wspólnot. Powszechne są problemy związane z nakładaniem dodatkowych obciążeń, nieuzasadnionym podwyższaniem opłat, brakiem należytego realizowania obowiązków przez organy spółdzielni, zarządców nieruchomości i administratorów. W tym zakresie nie wystarczy interwencja jedynie w danej spółdzielni czy u zarządcy, bardzo często trzeba w odpowiedni sposób zakwestionować ich działania, przysługującymi Państwu środkami prawnymi. Ponadto warto znać mechanizmy obliczania wkładów mieszkaniowych, sposobu wykupu mieszkań lokatorskich, spółdzielczo-własnościowych, obejmowania mieszkań otrzymanych w drodze spadku. Specyfika regulacji prawnych dotyczących spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot, powoduje bardzo często, że nie każdy ma świadomość szerokiej możliwości egzekwowania swoich praw.

Proponujemy Państwu kompleksową pomoc prawną w tym zakresie i zapraszamy do skorzystania z oferty także Tych z Państwa, którzy mieszkając poza województwem lubelskim i nie mogą osobiście prowadzić swoich spraw związanych z mieszkaniami w Lublinie i okolicach.


Prawo administracyjne/ sprawy urzędowe/ sądownictwo administracyjne

W przypadku spraw administracyjnych, strony wciąż bardzo rzadko decydują się na korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnika i dochodzenia swoich praw lub ochrony interesów na drodze sądowej. Jest to też jednym z powodów niefrasobliwości urzędników, częstych przypadków naruszania procedury administracyjnej i wydawania wadliwych decyzji. Częstym powodem biernego postępowania stron jest mylne przeświadczenie o negatywnych skutkach, jakie mogą wiązać się z korzystaniem z przysługujących im środków zaskarżenia oraz brak wiary w możliwość odniesienia sukcesu w ich przekonaniu nierównej walce. Tymczasem jak pokazuje analiza orzecznictwa sądów administracyjnych, bardzo dużo spraw kończy się sukcesem stron postępowania, a organ zostaje zobligowany do zweryfikowania swojego stanowiska.

Prawo administracyjne to najbardziej rozwinięta i różnorodna gałąź prawa, w której można tez zauważyć najbardziej dynamiczne zmiany i wciąż powiększający się wpływ ustawodawstwa wspólnotowego. Poruszanie się po gąszczu przepisów prawnych bez fachowego przygotowania zawodowego, doświadczenia i wspomagających wiedzę instrumentów jest bardzo trudne i ryzykowne. Nasza oferta w tym zakresie dotyczy nie tylko reprezentacji przed urzędami i organami administracji państwowej ale również konsultacji prawnych, przygotowywania opinii prawnych i informacji prawnych w celu wyjaśnienia zagadnień, które budzą Państwa wątpliwości, przedstawiania całokształtu obowiązujących regulacji prawnych w wybranej przez Państwa dziedzinie, poszukiwanie rozwiązań konkretnych problemów z którymi się Państwo do nas zgłosicie.


Spadki/testamenty/dziedziczenie/darowizny

Radcowie prawni świadczą pomoc prawną w sprawach związanych z szeroko pojętym prawem spadkowym, wśród których można wskazać przede wszystkim na następujące kategorie spraw:
- stwierdzenie nabycia spadku i ogłoszenie testamentu;
- zabezpieczenie spadku i spis inwentarza;
- dział spadku,
- dochodzeń roszczeń z tytułu zachowku i zapisu testamentowego,
- wydziedziczenie, powołanie do spadku i sporządzenie testamentu,
- uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzeczeniu spadku,
- rozliczenia pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków, poczynionych nakładów i spłaconych długów spadkowych.

Obok prawa spadkowego, prowadzimy sprawy związane ze sporządzaniem umów darowizny, ich wykonaniem i odwołaniem oraz zasiedzeniem nieruchomości. świadczymy również pomoc prawną związaną z uregulowaniem stanu prawnego nieruchomości, w szczególności w przypadkach tzw. nieformalnego nabycia własności nieruchomości tj. bez zawarcia umowy w formie aktu notarialnego


Sprawy rodzinne/rozwody/separacje/ podział majątku

świadczymy pomoc prawną i zastępstwo procesowe we wszystkich sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, wśród których można wymienić przede wszystkim następujące grupy spraw:
- dotyczące stosunków małżeńskich (rozwody, separacje, alimenty, ustalanie kontaktów z dzieckiem, podział majątku wspólnego, małżeńskie umowy majątkowe);
- dotyczące spraw pomiędzy rodzicami dziećmi (sprawy związane ze sprawowaniem władzy rodzicielskiej i stycznością z dzieckiem, uznaniem dziecka, ustaleniem i zaprzeczeniem ojcostwa, ustaleniem i zaprzeczeniem macierzyństwa, przysposobieniem, adopcją)
- dotyczące opieki i kurateli (ubezwłasnowolnienie, ustanowienie i zwolnienie opiekuna, ustanowienie kuratora i rozliczenia z tym związane)
- dotyczące przemocy w rodzinie

We wszystkich tych sprawach zapewniamy kompleksową pomoc prawną naszych radców prawnych oraz współpracujących z nami adwokatów.


Ubezpieczenia /odszkodowania / zadośćuczynienia

Roszczenia odszkodowawcze przysługują w każdej sytuacji, w której bezprawne i zawinione zachowanie jednej osoby wyrządziło szkodę drugiej osobie. Jest to tzw. odpowiedzialność deliktowa, regulowana przepisami kodeksu cywilnego, w którym przewidzianych ponadto zostało szereg szczególnych przypadków odpowiedzialności cywilnej, opartej nie tylko na zasadzie winy, ale również na zasadach słuszności czy ryzyka. Oferujemy Państwu pomoc prawną w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych mogących powstać z różnych tytułów w tym zwłaszcza:
- odszkodowania za szkody komunikacyjne, dla poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym,
- odszkodowania za szkody na osobie (trwałe urazy, uszczerbek na zdrowiu) związane z bezprawnym użyciem siły, pobiciem, naruszeniem zasad bezpieczeństwa itp.;
- odszkodowania od zakładów ubezpieczeń z zawartych polis ubezpieczeniowych;
- odszkodowania za szkody wywołane błędem w sztuce lekarskiej, zaniedbaniem lekarzy i innych specjalistów;
- odszkodowania związane ze śmiercią osoby bliskiej;
- odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Obok odszkodowania w wielu przypadkach poszkodowany może również dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywdę o charakterze niemajątkowym, jeżeli w wyniku danego zdarzenia doszło do uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.

Prowadzimy również sprawy związane z ochroną dóbr osobistych, o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych, w tym również dochodzone łącznie roszczenia z Prawa prasowego: o zamieszczenie sprostowania lub odpowiedzi na stwierdzenie naruszające dobra osobiste, naprawienie szkody wyrządzonej nierzetelną informacją prasową itp.


Windykacja należności/postępowanie egzekucyjne

Szybka i skuteczna windykacja to wciąż jeden z podstawowych kierunków pomocy prawnej świadczonej przez radców prawnych. Regulujące procedurę cywilną przepisy Kodeksu postępowania cywilnego są na tyle restrykcyjne, że bez fachowego przygotowania trudno jest w większości przypadków samodzielnie prowadzić postępowanie, tak aby nie narazić się na ryzyko przegrania procesu, pomimo istnienia uzasadnionych podstaw dochodzonego roszczenia. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ryzyko to rośnie jeszcze bardziej z uwagi na obowiązujące w procesie cywilnym zasady prekluzji dowodowej. Profesjonalny pełnomocnik jakim jest radca prawny daje Państwu dodatkową gwarancję w postaci jego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a świadczona w tym zakresie pomoc prawna obejmuje cały proces windykacji, począwszy od skierowania wezwania do zapłaty, aż do zakończenia postępowania egzekucyjnego.


Doradztwo prawnopodatkowe

Każda dokonywana transakcja niesie za sobą istotne skutki podatkowe. Często zdarza się, że po zawarciu danej umowy macie Państwo wątpliwości czy należy zgłosić ją do urzędu skarbowego, a nawet ostatecznie okazuje się, że gdybyście Państwo byli dobrze poinformowani nie podjęlibyście w danym momencie określonej czynności. Specyfika rozwiązań w zakresie prawa podatkowego nasuwa często wiele wątpliwości i dlatego warto przed daną transakcją skrupulatnie ocenić jej skutki również pod kątem podatkowym, aby nie narazić się na odpowiedzialność z tego tytułu. W tym zakresie największe problemy sprawiają przede wszystkim zwolnienia darowizn na rzecz osób bliskich, zasady obliczenia terminu dla zgłoszenia nabycia spadku, ale także kwestie związane z zaniżaniem wartości sprzedawanych mieszkań czy ich sprzedaż przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia.